جواب صفحه ۱۵۰ تفکر و سبک زندگی هشتم

در این نوشته با جواب صفحه ۱۵۰ تفکر و سبک زندگی هشتم همراه شما هستیم.

جواب صفحه ۱۵۰ تفکر و سبک زندگی هشتم

فعالیت

چه اتفاقی خواهد افتاد اگر :

١- به خاطر آلودگی هوا در هر هفته شهرهای بزرگ دو روز تعطیل شوند؟

از رونق افتادن کسب و کارها، دجار مشکل شدن حمل و نقل درون شهری، دچار مشکل شدن مسائل روزمره مردم، بیشتر شدن افسردگی

۲- تعداد بیماری های تنفسی و قلبی در بین مردم هر سال افزایش یابد؟

رشد سایر بیماری های مرتبط در بین مردم، نیاز روزافزون به تجهیزات پزشکی و مسائل درمانی (نیاز به پزشک بیشتر، بیمارستان و درمانگاه های بیشتر، داروی بیشتر و ..)، صرف بودجه بیشتر درمانی در کشور و هزینه های سنگین دولت و در نتیجه عدم توانایی دولت در رسیدگی به مسائل مهم دیگر، مشکل در تامین نیروی انسانی توانمند و سالم ، بیشتر شدن افسردگی

فعالیت در منزل

یکی از دو فعالیت زیر را به دلخواه انتخاب کنید .

١- درباره فواید احترام گذاشتن به دیگران تحقیق کنید .

ما با احترام گذاشتن به دیگران، نه بلکه به خودمان احترام گذاشتیم بلکه به نسل های بعد و به جامعه احترام گذاشتیم پس بیایید به همه احترام بگذاریم تا وطنی پر از زیبایی داشته باشیم. به طور کلی با احترام گذاشتن به دیگران عزت نفس خود را بالا می بریم، چون آنها هم به ما احترام می گذارند.

۲- داستان کوتاهی درباره نتایج بی احترامی به دیگران بنویسید .

مرد مؤمن و صالحی که از خوبان روزگار بود در خواب باغ وسیعی را دید که قصر با شکوهی در آن ساخته بودند. در تعجب بود که این قصر زیبا از آن کیست. به او گفتند این قصر متعلّق به حبیب نجار است. با شگفتی به قصر نگاه می کرد که ناگهان صاعقه ای در باغ افتاد و همه ی باغ و قصر را به آتش کشید.

وحشت زده از خواب بیدار شد و متوجه شد که این خواب رویایی صادقه بوده است. فردای آن روز بلافاصله سراغ حبیب نجار رفت و به او گفت: شب گذشته چه خطایی از تو سر زده! او ابتدا کتمان می کرد و چیزی نمی گفت. امّا در نهایت لب باز کرد و گفت: دیشب با مادرم مشاجره می کردم و در حین مشاجره دست خود را به روی او بلند کردم!

مرد صالح خواب دیشب خود را برای حبیب تعریف کرد و به او گفت که چنین مقامی نزد خداوند داشتی، امّا به خاطر عمل دیشب خود همه را از دست دادی.

پیامبر اکرم چند نمونه از گناهان را نام می برند که از کبیره ترین گناهان کبیره است. «شرک به خداوند»، «کشتن یک مؤمن» و «عاقّ والدین» از جمله ی آن گناهان است. در روایت دیگری آمده است که اگر کسی والدین خود را محزون کند، عاق والدین شده است.

والدین هر کس، اساس و ریشه ی جسمانی او هستند. کسی که به والدین خود بی احترامی می کند در واقع خود را بی ارزش، و بنیان خود را سُست کرده است. شاید روی همین اساس باشد که در روایات می فرمایند: بی احترامی به والدین، عمر را کوتاه، و روزی مادّی و معنوی را کم می کند. اگر کسی از روی خشم به والدین خود نگاه کند، خداوند او را از حوزه ی رحمت خود دور کرده و نمازش را نمی پذیرد.

از سوی دیگر، کسی که حرمت «رَحِم» خود را نگاه دارد، و والدین خود را «محترم» بشمارد، در واقع به «رحمت» بی کران الهی وصل شده و بهره های مادّی و معنوی فراوانی هم در این راه خواهد برد.

پیامبر اکرم می فرماید: «اگر فرزند نیکوکاری با نگاه رحمت به والدین خود بنگرد، خدای متعال در مقابل هر نگاهش برای وی یک حج مقبول می نویسد. و اگر در طول روز صد بار هم این کار را انجام دهد، خداوند هم صد حج مقبول برای وی در نظر می گیرد».

برای مشاهده گام به گام سایر صفحات کتاب کافیست آن را در گوگل به همراه عبارت «حالا درس» جست و جو کنید.

امتیاز شما به این مقاله

0 از 0 رای

+ارسال دیدگاه