جواب فعالیت صفحه ۱۵۲ اقتصاد دهم

در این نوشته با جواب فعالیت صفحه ۱۵۲ اقتصاد دهم همراه شما هستیم.

جواب فعالیت صفحه ۱۵۲ اقتصاد دهم

نوشته های زیر را بخوانید و ببینید آیا این افراد می توانند به اهدافشان برسند؟ این اهداف کوتاه مدت (تا دو ماه برای دستیابی)، میان مدت (از دو ماه تا سه سال برای دستیابی)، یا بلندمدت (بیش از سه سال برای دستیابی) هستند. اگر هر کدام از آنها نتوانستند به اهدافشان برسند، چه پیشنهادی برای آنها دارید.

image 14

۱- امیر برای درس ریاضی پایه ششم تدریس خصوصی دارد و هفته ای ۳۶ هزار تومان درآمد کسب می کند. از سه سال گذشته، او یک دستبند در یک مغازه طلافروشی دیده است که دوست دارد برای تولد ۴۰ سالگی مادرش آن را بخرد. آن دستبند واقعا زیبا است و قیمتش دو میلیون تومان است.

اگر امیر هفته ای ۱۵ هزار تومان برای خرید دوچرخه کنار بگذارد و هفته ای ۸ هزار تومان هم برای خودش خرج کند، چقدر طول می کشد تا او به میزان کافی برای دستبند پس انداز کند؟ آیا این هدف کوتاه مدت، میان مدت یا بلند مدت است؟ دلیل را توضیح دهید. اگر او نتوانست طبق برنامه به میزان کافی پول پس انداز کند، راه هایی را که او می توانست به هدفش برسد، پیشنهاد دهید.

با توجه به اینکه  مبلغ پس انداز برای رسیدن به هدف بیش از سه سال طول می کشد، یک هدف بلند مدت خواهد بود. امیر می تواند از میزان مخارج هفتگی خود کم کند تا بتواند در مدت زمان کمتری به هرف خود برسد.

مجموع هزینه ها: ۲۳ هزار تومان

سال ۳.۱ = ۱۲ ÷ ماه ۳۸ = ۴ ÷ هفته ۱۵۴ = ۱۳۰۰۰ ÷ ۲۰۰۰۰۰۰

۲- لادن هر پنجشنبه از نگهداری بچه همسایه شان ۱۷ هزار تومان به دست می آورد. او همچنین هر هفته بابت کارهایی که در خانه به مادر کمک می کند ۱۰ هزار تومان می گیرد. والدین اور قانونی دارند که او باید نیمی از درآمدش را در حساب سپرده ای پس انداز کند تا در آینده بتواند با آن برای خود کسب و کاری راه بیندازد. ضمنا آنها نیز معادل همان مبلغ را در حساب سپرده واریز می کنند. الادن در تیم پینگ پونگ مدرسه بازی می کند. او هفته گذشته یک راکت عالی در مغازه ای دید که خیلی دوست دارد آن را بخرد تا بتواند بهتر بازی کند؛ اما قیمتش ۱۷۵ هزار تومان است. اگر لادن به واریز مقرری اش در حساب سپرده ادامه دهد، چه مدت طول میکشد که او برای خرید راکت به اندازه کافی پول پس انداز کند؟ آیا این هدف کوتاه مدت خواهد بود یا میان مدت یا بلند مدت؟ اگر او براساس برنامه فعلی نتواند به اندازه کافی پول پس انداز کند، چه پیشنهادی برای او دارید؟

هدف میان مدت که محق شدن این هدف ۱۳ ماه طول می کشد، لادن می تواند به طور موقت پس انداز در بانک را کاهش دهد یا میزان درآمدش را با کار بیشتر افزایش دهد.

۳- دارا شنبه ها، دوشنبه ها و چهارشنبه ها به صورت پاره وقت در محل کار پدرش کار می کند و ۷۵ هزار تومان در هفته به دست می آورد. او هر هفته ۲۰ هزار تومان در سپرده بانکی اش پس انداز می کند و هفته ای پنج هزار تومان هم به خیریه می دهد و هفته ای ۸ هزار تومان برای خرید خوراکی و سرگرمی خرج می کند. اخیرا دارا به والیبال علاقه مند شده است. کلاس والیبال در یک بوستان محلی ۳۰۰ هزار تومان هزینه دارد و از شش هفته آینده شروع می شود. آیا این یک هدف کوتاه مدت، میان مدت یا بلند مدت است؟ اگر دارا به خرج کردن و پس انداز کردن معمولش ادامه بدهد، آیا خواهد توانست پول کافی پس انداز کند تا بتواند در کلاس ثبت نام کند؟ توضیح دهید چرا؟ اگر نمی تواند، چه چیزی را نمی تواند تغییر بدهد؟

هدف کوتاه مدت تقریباً هفت هفته طول می کشد تا بتواند ۳۰۰ هزار تومان پول برای ثبت نام کلاس فراهم کند. پس نمی تواند در کلاس والیبال ثبت نام کند. یعنی با توجه به هزینه ها نمی تواند این پول را ظرف مدت ۶ هفته تأمین کند. البته در صورت کاهش مخارج دیگر در طول ۶ هفته، ثبت نام کلاس والیبال را تأمین کند. دارا درآمد ثابتی دارد که نمی تواند در آن تغییری ایجاد کند ولی هزینه هایش را می تواند کم تر کند.

برای مشاهده گام به گام سایر صفحات کتاب کافیست آن را در گوگل به همراه عبارت «حالا درس» جست و جو کنید.

امتیاز شما به این مقاله

0 از 0 رای

+ارسال دیدگاه