سوالات متن درس ۱۸ مطالعات هشتم

در این نوشته با سوالات متن درس ۱۸ مطالعات هشتم همراه شما هستیم.

سوالات متن درس ۱۸ مطالعات هشتم

۱-وسیع ترین و پر جمعیت ترین قاره دنیا چه نام دارد؟

آسیا (۶۰ درصد جمعیت دنیا را در خود جای داده است)

۲-پراکندگی جمعیت در آسیا چگونه است؟

نواحی مرتفع چون فلات تبت و هیمالیا و بیابان های وسیع، خالی از جمعیت یا کم جمعیت است؛ در حالی که در جنوب و جنوب شرقی آسیا، جمعیت انبوهی به طور متراکم زندگی می کنند.

۳-پرجمعیت ترین کشورهای جهان را نام ببرید.

چین با حدود یک میلیارد و سیصد هزار نفر و هند با حدود یک میلیارد و دویست هزار نفر در این منطقه واقع هستند این دو کشور تنها کشورهای جهان اند که هر یک بیش از یک میلیارد نفر جمعیت دارند.

۴-پرجمعیت ترین و متراکم ترین منطقه جهان کجاست؟

جزیرهٔ جاوه در اندونزی متراکم ترین ٔ منطقه جهان از نظر جمعیت است در این جزیرهٔ کوچک ۱۴۱ میلیون نفر (یعنی به اندازه جمعیت کشور روسیه) سکونت دارند.

۵-مردم آسیا از چه نژادهایی هستند؟

بیشتر جمعیت آسیا از نژاد زردپوست و بقیه سفیدپوست هستند البته در جنوب آسیا تیره های سیاه پوست و دورگه که از ازدواج نژادهای مختلف با هم به وجود آمده اند نیز زندگی می کنند.

۶-کدام دین ها در آسیا گسترش یافته اند؟

آسیا مهد ادیان بزرگ جهان است سه دین بزرگ الهی یهود، مسیحیت و اسلام، علاوه بر آسیا در سایر قاره ها انتشار یافته اند.

۷-کدام ادیان در آسیا پیروان بیشتری نسبت به قاره های دیگر دارد و در قاره های دیگر کمتر نفوذ کرده اند؟

آیین برهمایی در شبه جزیرهٔ هند.
آیین بودا که خاستگاه اصلی آن هند است اما درکشورهای شرق آسیا چون چین، ژاپن، کره و تایلند انتشار یافته است.

۸-دین اسلام در کدام مناطق آسیا گسترش بیشتری پیدا کرده است؟

حدود ۶۰ درصد مسلمانان جهان در ٔ قاره آسیا زندگی می کنند. اگرچه خاستگاه دین اسلام کشور عربستان است، اما اسلام به تدریج همه کشورهای آسیای غربی را دربر گرفته و سپس به آسیای مرکزی و مشرق و جنوب شرقی آسیا نیز راه یافته است. به همین دلیل از غرب تا شرق آسیا می توان چشم اندازها و مناظری را که نشان ٔ دهنده فرهنگ و تمدن اسلامی است، مشاهده کرد در آسیا مساجد باشکوهی که از شاهکارهای معماری اسلامی هستند، ساخته شده است.

۹-مهمترین محصول کشاورزی قاره آسیا چیست ؟ و مهمترین کشورهای تولید کننده آن را نام ببرید.

مهمترین محصول کشاورزی در ٔ قاره آسیا برنج است که غذای اصلی مردم آسیا را تشکیل می دهد ۹۰ درصد برنج جهان در آسیا تولید وبه دلیل جمعیت زیاد در همین قاره مصرف می شود . چین، هند، پاکستان، تایلند، اندونزی، فیلیپین، بنگلادش و ویتنام از کشورهای تولیدکننده برنج هستند.

۱۰-مهمترین کشور صنعتی آسیا کدام است و عضو کدام گروه اقتصادی جهان است؟

ژاپن است که از بزرگ ترین قدرت های اقتصادی دنیا نیز به شمار می رود ژاپن و روسیه عضو کشورهای گروه هشت هستند.

۱۱-چین از نظر اقتصادی چه تغییراتی کرده است؟

کشور چین در دو دهه اخیر توانسته است با برنامه ریز ی های جدید، میزان تولیدات و صادرات خود را به شدت افزایش بدهد و از این راه درآمد اقتصادی و وضع زندگی مردم خود را بهتر کند.امروزه تقریبا انواع کالاهای تولید شده در چین به کشورهای مختلف جهان صادر می شود و در اغلب بازارهای ٔ همه کشورها می توان فروش کالاهای چینی را مشاهده کرد.

۱۲-کدام کشورها ببرهای اقتصادی آسیا لقب گرفته اند ؟ چرا؟

چهار کشور کره جنوبی، تایوان، هنگ کنگ (بخشی از چین امروزی) و سنگاپور توانسته اند، صادرات را هدف اقتصادی خود قرار بدهند و از این راه درآمد بسیار زیادی به دست بیاورند این کشورها به خصوص در تولید و صدور لوازم الکترونیکی و رایانه ای، لوازم خانگی و اتومبیل پیشرفت زیادی کرده اند به این چهار کشور «ببرهای اقتصادی آسیا» لقب داده اند.

۱۳-چه چیز سبب گسترش شهرنشینی در آسیا شده است و پرجمعیت ترین شهر و پایتخت کشور های آسیایی چه نام دارد؟

تحولات اقتصادی در آسیا موجب شده است که مهاجرت از روستا به شهرها در آسیا ادامه پیدا کند امروزه شهرهای با جمعیت بیش از ده میلیون نفر در آسیا بیشتر از سایر قاره ها است این شهرها مراکز مهم تجارت و بازرگانی آسیا و جهان محسوب می شوند توکیو پایتخت ژاپن با منطقه شهری اطراف آن بیش از سی میلیون نفر را در خود جای داده پرجمعیت ترین شهر آسیا است.

۱۴-اطلس چیست و چه کاربردی دارد؟

اطلس، کتابی است که مجموعه ای از نقشه ها در آن گردآوری شده است در برخی از اطلس ها، نمودارها و تصاویری نیز مشاهده می شود. ما با استفاده از انواع نقشه های مختلف یک اطلس می توانیم اطلاعات بیشتر و دقیق تری درباره کشورها یا نواحی مختلف جهان به دست بیاوریم.

۱۵-برای هر قاره یا هر کشور چند نوع نقشه در اطلس دیده می شود؟

نقشه های طبیعی: بر روی این نقشه ها، رشته کوه ها، فلات ها، دریاها، رودخانه ها و …نمایش داده شده و اطلاعات مربوط به شهرها و کشورها، بسیار کم است.

برای مشاهده گام به گام سایر صفحات کتاب کافیست آن را در گوگل به همراه عبارت «حالا درس» جست و جو کنید.

امتیاز شما به این مقاله

0 از 0 رای

+ارسال دیدگاه