آپدیت

جواب جمع آوری اطلاعات صفحه ۱۲ علوم نهم📚کاربرد انواع پلاستیک، ویژگی‌ها، میزان تولید سالیانه و نشانهٔ بازگردانی

12

در این نوشته با جواب جمع آوری اطلاعات صفحه ۱۲ علوم نهم همراه شما هستیم.

جواب صفحه ۱۲ علوم نهم

با مراجعه به منابع معتبر دربارهٔ کاربرد انواع پلاستیک، ویژگی‌ها، میزان تولید سالیانه و نشانهٔ بازگردانی آنها اطلاعاتی را جمع آوری کنید و به کلاس گزارش دهید.

در سال در جهان حدود ۳۰۰ میلیون تن پلاستیک و انواع آن تولید می­‌شود.

انواع پلاستیکعلامت اختصاریکد بازگردانیویژگی‌ها و مصارفمصرف پس از بازیافت
پلی اتن ترفتالاتPETEimage 21معمولی­‌ترین پلاستیک، بطری آب، نوشابه، ظرف یکبار مصرفقوطی آب، ساک، لباس، کفش، روکش مبل
پلی اتیلن با غلظت بالاHDPTimage 22در قوطی شوینده، بطری شیر، قوطی آبمیوه، کیسه زبالهلوله پلاستیکی، قوطی شوینده، خودکار
پلی وینیل کلرایدPVCimage 23لوله­‌ها، میزها، اسباب ­بازیکف­‌پوش، سرعت­‌گیر، پنل
پلی اتیلن با غلظت پایینLDPEimage 24قابل انعطاف، نخ شیرینی، بسته‌بندی، قوطی فشاری، کاور لباسسطل زباله
پلی پروپیلن با غلظت پایینPPimage 25مقاوم در برابر حرارت، نی، در بطری و قوطی
پلی استایرنPSimage 26عایق گرما، ظرف یک‌بار مصرفعایق حرارتی، شانه تخم مرغ، خط‌کش
پی اورتان و سایر موارد image 27روکش مخازن و لوله‌های مدفون زیر خاک، دستکش­‌ها، سایر اعضای مصنوعیقابل بازیافت نیستند.
جواب جمع آوری اطلاعات صفحه ۱۲ علوم نهم

جواب دوم:

در سال ۱۹۸۸ میلادی، انجمن صنعت پلاستیک داخل کشور این پلاستیک‌ها را کدگذاری کرد. کدها و اعداد نشان‌دهنده نوع رزین پلاستیک هستند که به تفکیک آن‌ها از هم کمک می‌کند. آشنایی با این کدها به شناخت خطرات نوع غیر بازیافتی این مواد و ضرورت جایگزینی آن‌ها کمک می‌کند. هرچه عدد بیشتر باشد، بازیافت سخت‌تر و غیرممکن‌تر می‌شود. کدها به شرح زیر هستند:

پلاستیک کد ۱ PETE:

پلی‌اتیلن ترفتالات، قابل بازیافت‌ترین و معمول‌ترین پلاستیک است که برای بطری‌های آب، نوشابه و ظروف یکبار مصرف استفاده می‌شود. این پلاستیک محکم و در برابر گرما مقاوم است و پس از بازیافت به بطری‌های آب، ساک، لباس، کفش، روکش مبل، فیبرهای پلی‌استر و… تبدیل می‌شود.

پلاستیک کد ۲ HDPE:

پلی‌اتیلن با چگالی بالا که به راحتی و به سرعت بازیافت می‌شود. این پلاستیک خشک است اما به سرعت شکل می‌گیرد و معمولاً در قوطی‌های شوینده، بطری‌های شیر، قوطی‌های آبمیوه و کیسه‌های زباله استفاده می‌شود. پس از بازیافت به لوله‌های پلاستیکی، قوطی‌های شوینده، خودکار، نیمکت و… تبدیل می‌شود.

پلاستیک کد ۳ PVC:

پلی‌وینیل کلراید که سخت بازیافت می‌شود. با اینکه محیط زیست و سلامت افراد را به خطر می‌اندازد، هنوز در همه جا از جمله لوله‌ها، میزها، اسباب‌بازی‌ها و بسته‌بندی‌ها به کار می‌رود. پس از بازیافت به عنوان کف‌پوش، سرعت‌گیر، پنل و گل‌پخش‌کن ماشین استفاده می‌شود.

پلاستیک کد ۴ LDPE:

پلی‌اتیلن با چگالی پایین که ویژگی آن قابل انعطاف بودن است. معمولاً در نخ‌های شیرینی، بسته‌بندی، قوطی‌های فشاری و کاورهای خشک‌شویی به کار می‌رود. پس از بازیافت به عنوان بسته‌های حمل نامه، سطل‌های زباله، سیم‌بند و… استفاده می‌شود.

پلاستیک کد ۵ PP:

پلی‌پروپیلن با چگالی پایین که در برابر حرارت فوق‌العاده مقاوم است. از آن به عنوان نی، درهای بطری و قوطی استفاده می‌شود. پس از بازیافت در چراغ‌های راهنمایی، پارو، جای پارک دوچرخه و قفسه‌های کشویی کاربرد دارد.

پلاستیک کد ۶ PS:

پلی‌استایرن که به فوم معروف است و در ظروف یکبار مصرف و دارو استفاده می‌شود. این پلاستیک فوق‌العاده سبک ولی حجیم است و به دلیل اینکه گرما را زیاد منتقل نمی‌کند، کاربرد زیادی دارد. با اینکه این ماده جزو برنامه‌های بازیافت شهرداری‌ها نیست، می‌تواند به عایق‌های حرارتی، شانه‌های تخم‌مرغ، خط‌کش و ظروف پلاستیکی تبدیل شود.

سایر مواد (پلاستیک کد ۷):

سایر پلاستیک‌ها مانند پلی‌اورتان می‌توانند ترکیبی از پلاستیک‌های فوق باشند. این پلاستیک‌ها معمولاً جزو بازیافت نیستند. محصولات با کد ۷ می‌توانند هر چیزی از زین دوچرخه گرفته تا ظرف‌های ۵ گالنی را شامل شوند. بسیاری از بازیافت‌کنندگان پلاستیک با این کد را قبول نمی‌کنند، اما رزین این پلاستیک‌ها قابل تبدیل به الوارهای پلاستیکی و مواد سفارشی است.

برای مشاهده گام به گام سایر صفحات کتاب کافیست آن را در گوگل به همراه عبارت «حالا درس» جست و جو کنید.

امتیاز شما به این مقاله

5 از 1 رای

+ارسال دیدگاه

4 دیدگاه ها

  • رویا

    خیلی هم خوب بود ممنون از مطالب های خوب

  • یه بدبخت

    خیلی بی سوادین واقعا این حجم از ناخوانایی جملات رو نمیفهمم ????????