در این نوشته با جواب فعالیت صفحه 148 دفاعی دهم همراه شما هستیم.

جواب فعالیت صفحه 148 دفاعی دهم

کمک های اولیه شامل چه اقداماتی می شود؟ آیا شما تا به حال با فرد یا افراد مصدوم مواجه شده اید؟ چه اقدامی کرده اید؟

از میان اقدام های اولیه امدادی کدامیک مهم تر است؟

همان گونه که همه می دانیم هزینه ای پزشکی، درمان و ایاب و ذهاب به مراکز درمانی رو به افزایش است و اِشراف اطلاعاتی به مسائلی از این دست حتما در کاهش هزینه های عمومی خانواده و صرفه جویی در هزینه های پیش بینی نشده کمک شایانی به خانواده خواهدکرد.

ماهنامه معیشت – نگار پهلوان: همان گونه که همه می دانیم هزینه ای پزشکی، درمان و ایاب و ذهاب به مراکز درمانی رو به افزایش است و اِشراف اطلاعاتی به مسائلی از این دست حتما در کاهش هزینه های عمومی خانواده و صرفه جویی در هزینه های پیش بینی نشده کمک شایانی به خانواده خواهدکرد.

 بدیهی است وقتی که اعضای خانواده  دانش و توانایی انجام اقدامات اولیه پزشکی یا حتی تشخیص ضرورت مراجعه به پزشک را داشته باشند در اقتصاد خانواده تاثیر چشمگیری خواهد داشت.

مطالبی که به آن می پردازیم عبارت است از: تنفس مصنوعی، احیای قلبی ریوی (CPR)، خونریزی و شوک، مراقبت از زخم، پانسمان و بانداژ، سوختگی، آسیب های سر و ستون فقرات، آسیب های قفسه سینه و شکم و لگن، آسیب به استخوان و مفاصل و عضله، آتل بندی اندام، مسمومیت، نیش و گزش و گازگرفتی، آسیب های ناشی از سرمازدگی و گرمازدگی.

لزوم آموزش کمک های اولیه

اغلب آسیب ها و بیماری ها نیازی به احیا و مراقبت پزشکی ندارند؛ اما همان قدر که نجات جان انسان بسیار مهم است، دانستن مراقبت از جراحت های خفیف نیز به توجه و آموزش کمک های اولیه نیاز دارد. دانستن نحوه انجام کمک های اولیه و استفاده نکردن از آن بهتر از این است که در شرایطی هر چند نامحتمل، به دانش کمک های اولیه احتیاج پیدا کنید، ولی آن را ندانید. بیشترین علت مرگ در اکثر جوامع، بیماری قلبی است و هنگامی که قلب از کار می افتد، تاخیر در کمک رسانی حتی برای چند دقیقه، مرگ را در پی خواهدداشت.

کمک های اولیه چیست؟

کمک های اولیه مراقبت های خیلی فوری است و اقداماتی که بلافاصله پس از وقوع حادثه و پیش از رسیدن اورژانس و رسیدن به مراکز درمانی برای آسیب دیده که دچار بیماری یا سانحه ناگهانی شده است، انجام می شود.

دانستن کمک های اولیه برای همه لازم است؛ حتی اگر کسی مایل نباشد در موقعیتی پرتنش قرار بگیرد تا آن را به کار بندد. البته این مهارت به هیچ وجه جای مراقبت های پزشکی را نمی گیرد، ولی تا رساندن مصدوم به مرکز درمانی می تواند سودمند باشد و اگر به درستی انجام شود، به خوبی می تواند فاصله بین مرگ و زندگی، بهبود سریع و بستری درازمدت، یا معلولیت و آسیب گذرا را به ما نشان دهد.

اگر در حادثه بتوانید تشخیص دهید که اورژانس جدی پزشکی رخ داده است و بدانید چگونه از کمک و خدمات دیگران بهره ببرید، می توانید در نجات افراد از مرگ حتمی نقش داشته باشید. البته اگر خود مصدوم و همراهان وی نشانه های اولیه را ندانند، تشخیص میسر نمی شود. بیشتر مردم کمک های اولیه را نمی دانند و ممکن است با  ندانم کاری وضعیت اضطراری را وخیم تر کنند.

ویژگی های مهم کمک های اولیه

*  کمک به بهبودی وضع بیمار؛

*  تسریع در روند بهبودی؛

*  کاهش آسیب و صدمات بیمار؛

*  تسریع در انتقال به مراکز درمانی.

ویژگی های مهم امدادگر

*  خونسردی؛

*  سرعت عمل؛

*  آگاهی داشتن؛

*  مهارت؛

*  احترام به افکار و عقاید ملیت ها و اقوام؛

*  نظم و انضباط.

تجهیزاتی که امدادگر باید در کیف کمک های اولیه داشته باشد

*  دستکش لاتکس؛

*  ماسک؛

*  باند معمولی؛

*  قیچی؛

*  پنس؛

*  ترمومتر (تب سنج)؛

*  بتادین؛

*  پنبه؛

*  گاز استریل؛

*  قرص مسکن و… .

در هر خانه ای باید یک کیف نجات وجودداشته باشد که در صورت وقوع بالایی طبیعی (سیل، زلزله و…) ساکنان خانه این کیف را بردارند و از خانه خارج شوند.

محتویات کیف نجات: 1. کیف کمک های اولیه؛ 2. کپی از همه مدارک شخصی افراد خانواده و دیگر اسناد و مدارک باارزش؛ 3. مواد غذایی کم حجم و پرکالری؛ 4. آب؛ 5. لباس گرم و پتو؛ 6. چرا قوه؛ 7. داروهای مورد نیاز افراد خانواده؛ 8. رادیو؛ 9. سوت؛ 10. اگر کودک دارید، عروسک یا ماشین از میان اسباب بازی های او برای آرام کردنش.

برچسب شده در: