جواب نگارش صفحه ۱۰ و ۱۱ نگارش پنجم

در این نوشته با جواب نگارش صفحه ۱۰ نگارش پنجم همراه شما هستیم.

جواب صفحه ۱۰ نگارش پنجم

۱. با توجّه به تصویر، کارهای زیر را انجام دهید:

از تصویر ها، موضوعی برای نوشتن انتخاب کنید.

درباره ی موضوعِ انتخاب شده، دو بند بنویسید.

جواب نگارش صفحه 10 نگارش پنجم
جواب صفحه ۱۰ نگارش پنجم

موضوع : کوه و نشانه ای از خدا

پاسخ: کوه‌ها خیلی جالب و زیبا هستند! آنها مثل تپه‌های خیلی بزرگ و بلند هستند که در جاهای مختلف دنیا وجود دارند. بعضی از کوه‌ها از برخورد صفحات زمین به وجود آمده‌اند و بعضی هم از آتشفشان‌ها ساخته شده‌اند.

وقتی به کوه می‌روی، می‌توانی کلی چیزهای قشنگ ببینی؛ درخت‌های بلند، گل‌های رنگارنگ، و حیوانات مختلف. همچنین، کوه‌ها منابع مهمی از آب و مواد معدنی هستند. آب رودخانه‌ها و چشمه‌ها اغلب از کوه‌ها می‌آیند.

موضوع : فصل پاییز

پاسخ:پاییز یکی از زیباترین فصل‌های سال است که با تغییر رنگ برگ‌های درختان شناخته می‌شود. در این فصل، برگ‌های سبز درختان به رنگ‌های زرد، نارنجی و قرمز تغییر می‌کنند و مناظر خیره‌کننده‌ای را به وجود می‌آورند. هوا خنک‌تر می‌شود و نسیم ملایمی در کوچه‌ها و خیابان‌ها می‌وزد. این تغییرات باعث می‌شود که مردم بیشتر به طبیعت بروند و از زیبایی‌های پاییزی لذت ببرند. همچنین، پاییز فصل برداشت محصولات مختلفی مانند سیب، انار و خرمالو است که طعم و مزه‌ای دلنشین به این فصل می‌بخشند.

پاییز همچنین به خاطر جشن‌ها و مراسم مختلفی که در آن برگزار می‌شود، فصلی پر از شادی و نشاط است. از جشن هالووین در کشورهای غربی گرفته تا جشن‌ شب یلدا در ایران، همه و همه به این فصل رنگ و بوی خاصی می‌دهند. بچه‌ها با پوشیدن لباس‌های گرم و بازی در میان برگ‌های رنگارنگ، لحظات خوشی را سپری می‌کنند.

پاسخ کوتاه: فصل پاییز، یک فصل شگفت انگیز است که با رنگ و بوی خاص خود، ما را به خود مشغول می‌کند. درختانی که در طول سال با شاخه‌های پر از برگ پوشیده شده بودند، حالا با شکلی جدید و خاص، به چشم می‌آیند. رنگ‌های قرمز و زردِ برگ‌هایی که از شاخه‌ها سقوط می‌کنند، به تصویری زیبا و ابدی از تغییر و تحول در طبیعت تبدیل می‌شوند.

جواب صفحه ۱۱ نگارش پنجم

۲. یکی از صداهای زیر را در ذهنتان تجسم کنید و درباره ی آن یک بند بنویسید.

صدای آبشار

صدای به هم خوردن برگ‌ها

صدای زنبور

موضوع: صدای ابشار

پاسخ:صدای آبشار مانند موسیقی آرامش‌بخشی است که گوش‌ها را نوازش می‌دهد و ذهن را به سکوت و آرامش دعوت می‌کند. وقتی چشمانت را می‌بندی و به صدای آبشار گوش می‌دهی، انگار در دنیای دیگری هستی. قطرات آب که با شتاب از ارتفاع به پایین می‌ریزند، صدای نرمی ایجاد می‌کنند که شبیه به زمزمه طبیعت است. این صدا حس طراوت و زندگی را به همراه دارد و تو را به یاد جریان پیوسته زندگی می‌اندازد. هر قطره آب، داستانی از سفری طولانی دارد و با هر برخورد به صخره‌ها، نغمه‌ای جدید را می‌نوازد. صدای آبشار، همزمان با هیجان و آرامش، روح و جان را تازه می‌کند و مانند نسیمی ملایم، نگرانی‌ها و اضطراب‌ها را از ذهن دور می‌کند.

موضوع: صدای به هم خوردن برگ ها

پاسخ:در فصل پاییز، هنگامی که درختان برگ‌های خود را در آغوش باد می‌ اندازند، صدای به هم خوردن برگ‌ها، به گوشان ما می‌رسد. این صدا، با تنوع و ترکیب بین صداهای مختلف، به صورت یک موسیقی طبیعی متفاوت به نظر می‌رسد و احساساتی چون غم و شادی را در دل ما به وجود می‌آورد. صدای به هم خوردن برگ‌ها، همچون یک گفتگوی مهیج و مفید، به دل ما نفوذ می‌کند و ما را به یاد فصل‌هایی از زندگی‌مان می‌اندازد که تغییر و تحول در آن‌ها حاکم بوده است.

موضوع : صدای زنبور

پاسخ:این صدای ظریف و پیوسته، گاهی آرامش‌بخش و گاهی هشداری طبیعی برای دوری از آنهاست. زنبورها با این وزوز، با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند و به سمت گل‌های مختلف هدایت می‌شوند. صدای زنبور، همزمان با حس طبیعت و زندگی، نشان‌دهنده‌ی نظم و ترتیب در دنیای حشرات است و به ما یادآوری می‌کند که هر جزء از طبیعت، هرچند کوچک، دارای هدف و وظیفه‌ای خاص است.

برای مشاهده گام به گام سایر صفحات کتاب کافیست آن را در گوگل به همراه عبارت «حالا درس» جست و جو کنید.

امتیاز شما به این مقاله

0 از 0 رای

+ارسال دیدگاه

4 دیدگاه ها

  • سیلیس

    سلام خیلی ممنون از شما می توانید درس دوم نگآرش هم باشه

  • ناشناس

    خیلی خیلی ممنون ازولی اگه درس دوم نگارش هم باشه علی

  • یگانه

    عالی