جواب درمیان تارنما صفحه ۲۶ شیمی یازدهم


haladars مرداد 15, 1401 دقیقه مطالعه
جواب درمیان تارنما صفحه ۲۶ شیمی یازدهم

در این نوشته با جواب درمیان تارنما صفحه 26 شیمی یازدهم رشته تجربی و ریاضی همراه شما هستیم.

جواب درمیان تارنما صفحه 26 شیمی یازدهم

با مراجعه به منابع معتبر دربارۀ ذخایر بستر دریا (Minerals Seabed)، چگونگی تشکیل آنها و سازمان بین‌المللی بستر دریا (Authority Seabed International) اطلاعاتی جمع‌آوری و به کلاس گزارش کنید.


میزان خلوص و عیار بالای ذخایر معدنی موجود در بستر دریا عامل اصلی در تمایل کشورها به سمت اکتشاف و استخراج مواد معدنی از دریاها بوده است. با توجه به تحقیقات انجام شده ذخایرتیتانیم، آهن و … در بسترهای دریای خزر و عمان و خلیج‌فارس یافت می‌‎شود.

همچنین بررسی‌های انجام شده حاکی از وجود هیدرات‌های گازی به شکل یخ منجمد است، که از ارزش بسیار بالایی برخوردارند. در واقع یک متر مکعب از هیدرات گازی حاوی بیش از 1064 مترمکعب گاز متان است و همین امر نشان از ارزش بالای این کانی‌هاست که قابلیت استفاده در صنایع پتروشیمی را دارد.


از طرفی با بررسی‌های زمین‌شناسی، اکتشافات قابل توجهی در دریای خزر تا عمق 900 متری، خلیج فارس تا عمق 100 متری و دریای عمان تا عمق 200 متری وجود منابع در بستر دریاها را نشان می‌دهند.


ذخایر عظیم کوارتز در پهنه‌های ساحلی، منگنز، فسفات، کبالت و نیکل در مناطق عمیق دریا از منابع با ارزشی است که امروز هدر کشورهای پیشرفته مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.


سازمان بستر آب‌های بین‌المللی (ISA) یک سازمان مستقل بین‌المللی است که بر اساس کنوانسیون ملل متحد در مورد حقوق دریاها ایجاد شده است.


وظیفه اصلی این سازمان، مدیریت منابع دریاها به خصوص معادن آن است. سازمان وظیفه‌ی حفاظت از محیط زیست دریایی در برابر هرگونه فعالیت‌های مخرب به هنگام بهره‌برداری یا اکتشاف را بر عهده دارد. از دیگر وظایف مهم سازمان اتخاذ تدابیر مناسب به منظور حفاظت از زیست بشری و محیط دریایی منطقه‌ها کنترل فعالیت‌ها، صدور مجوزهای لازم و توزیع منصفانه‌ی امتیازات اقتصادی ناشی از کاوش و بهره‌برداری منابع منطقه است.

برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه